Papaganlar Hakkında
Temel Jako Bakımı

KUŞLARDA TEMİZLİK VE BAKIM


Kuşlarda temizlik ve bakım canlınız için son derece önem taşır. Onlarında kapatıldığı yerde siz bakım temizlik ve bakım yapamazsanız bazı problemlerle karşılaşmanız kaçınılmazdır.Doğada kuşlar daima banyo yapar ve kendilerini temizlerler. Kuyruğun üst tarafında bulunan yağ kesesinden gagalarıyla yağı alarak tüylerine bakım yaparlar.Doğada kuşları su birikintisinde veya tozun içinde banyo yaparken görmüşünüzdür bu kanatlıların kendini dış parazitlerden korumak için yaptığı temizliktir.


Dış parazitler: Genelde bu parazit kanatlıların kanını emerek beslenir, Kuş biti olarak tabir ettiğimiz bu asalaklar bakımsız kirli yerler için yaşam ortamı oluşturur. Bazılarınızın bildiği gibi kuşlar ilk yavrudan sonra ikinci yuva yaparak oraya geçerler çünkü ilk yuvadan yavrular uçup gidene kadar yavruların dışkısından dolayı yuvayı parazit sarar. Sizde kuşunuzun kafesini temiz yutmalı muhakkak haftada 1 defa kafesi, tünekleri, yemlikleri sıcak su ile yıkamalısınız.Kafesi ve kendisi iyi bakılmayan kuşunuz devamlı kendini kaşıyacak. Tüylerini yolacak ve kendine zarar verecek hale gelir. Petshop’dan veya veterinerinizden alacağınız parazit ilaçlarını da düzenli bir şekilde kullanmalısınız.Önemli:
Kuşunuzun suluğunu mümkünse günde iki defa tazeleyiniz, her seferinde de bir eski dış fırçanızı veya temiz bir bulaşık süngeri ile iyice temizleyiniz


Kuş kumu: Bildiğiniz gibi kuşlar da taşlık denilen bir organ bulunmaktadır, bu organ kanatlıların yediği besinleri sindire bilmesi için(değirmen gibi)hayati bir organıdır. Şayet siz kafesinde bir kumluk ile kuşunuzun bu ihtiyacını karşılamazsanız bir müddet sonra da kuşunuzda sindirim sistemi bozukluğundan dolayı çeşitli rahatsızlıklar başlayacaktır. Papağanların buna ihtiyaçları yoktur, çünki onlar besinler parçalayarak yemektedirler,Yinede papağanların da bazı minareler topraktan sağladığını unutmayalım. Papaganlar için hazırlanmış özel mineralleri vermeyi unutmayalım.Banyo: Papağanlar hem cilt ve tüy sağlıklarını korumak, hem de parazitlerden arınmak amacıyla banyoya ihtiyaç duyarlar. Ayrıca banyo, ciltlerinden dökülen ve bazı durumlarda insanlarda alerjik reaksiyonlara yol açabilen ‘tozları’ azaltmaya yardımcı olur. Banyo için duş başlığı veya çiçekçilerin sıklıkla kullandığı sprey kullanılabilir. Sağlık açısından suyun papağanın burun deliklerine kaçması engellenmeli ve su çok tazyikli akıtılmamalıdır. Kullanılacak suyun mutlaka ılık olması ve banyonun ardından papağanın cereyan almayan ve sıcak bir ortamda kuruyana kadar bekletilmesi gerekmektedir. Akşam vakitleri banyo için uygun değildir zira uyumadan önce tüyler tam olarak kurumamakta ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Sıcak mevsimlerde haftada 3-4, soğuk mevsimlerde ise haftada 1-2 kez banyo kâfidir.Not:
Şayet yapmanız mümkün ise yine hatada bir defa kuşunuzun donanımını çamaşır suyu ile güzelce temizleyin, ama yinede unutmayın ki donanımı çok iyi durulamanız gerekmektedir.


Kanat ayarı: Kuşlarda kanat ayarı üç türde yapılmaktadır


A-Kanat çekme: Kesimde gösterilen kesilecek kanatların dip den sökülmesidir.


B-Kanat bağlama: Bu genelde güvercin besleyenlerin uyguladığı yöntemdir


C-Kanat kesimi: Uçarken sağa sola çarparak kendisini yaralamasını engellemek, evcilleştirme sürecini kısaltmak ve açık unutulacak kapı-pencere vs. gibi yerlerden kaçışları engellemek amacıyla orta-büyük boy papağanlarda kanat tüyleri kesilebilmektedir. Bu hususta aleyhte ve lehte pek çok görüş bulunduğundan bu husus sadece anlatılmakla yetinilecek ve herhangi bir yorumda bulunulmayacaktır. Aşağıdaki resimlerde gri papağanın kanat ayarlamasının nasıl yapıldığı görülmektedir. Papağanların yere şiddetli düşmesini engellemek ve havada süzülmelerini sağlamak amacıyla kanat uçlarında 3 tüy bırakılması gerekmektedir. 
Birincil tüyler dışarı doğru bakarken ikincil tüyler içeri doğru yani vücuda doğru bakarlar.
Kanat ayarı için keskin bir makas kullanılmalı ve makas gövdeden kanat ucuna doğru tutularak kesme işlemi yapılmalıdır. Evcilleşme sürecinde aksamaya yol açabileceğinden kanat ayarının papağan sahibi dışında ve uzman bir kişi tarafından yapılmasında fayda vardır. Kanat tüyleri birkaç ay içerisinde uzadığından sürekli kontrol edilmeli ve kesim tekrarlanmalıdır.


Çok Önemli Not: Kanat ayarı papağanın sadece ve sadece bulunduğu yerden daha yükseğe çıkmasını engeller. Ayrıca kuvvetli rüzgâr durumunda papağanınız kolaylıkla havalanabilir. Dolayısıyla tedbiri elden bırakmamak gerekir.


Tırnak kesimi: Papağanlar doğal ortamda buldukları ve törpü görevi gören taş, dal, toprak vb malzemelerden kafes ortamında mahrum kalmaktadırlar. Dolayısıyla tırnakları zaman zaman çok fazla uzamakta ve sivrilmekte, bu durum ise hem sahibi açısından hem de kendisi açısından sorun yaratabilmektedir. Bu yüzden tırnak aşağıda görülen aparat yardımıyla dikkatlice kesilmelidir. Tırnağın içerisinden küçük bir kılcal damar geçtiğinden derin kesilmesi çok büyük kan kaybına yol açabilmektedir. Kanın durdurulması amacıyla tırnak mısır ununa bulanabilir ya da küçük bir parça mısır hamuru bu bölgeye yapıştırılabilir. Tırnak kesimi aşağıdaki şekilde ve 1-2 mm. geçmeyecek şekilde yapılmalıdır.Yine kanat kesiminde olduğu gibi evcilleşme sürecinde aksamaya yol açabileceğinden tırnak kesiminin papağan sahibi dışında ve uzman bir kişi tarafından yapılmasında fayda vardır. Tırnakların kesilecek duruma gelmemesi amacıyla piyasada kolaylıkla bulunabilen ‘törpü’ tünekler de kullanılabilmektedir.


yükleniyor..