Papaganlar Hakkında
Jakolarda Yaş ve Cinsiyet

JAKOLARDA YAŞ VE CİNSİYET AYRIMI


Gri papağanın yaşını nasıl anlayabilirim?


Gri papağanların gözleri yavru iken tamamıyla siyah iken yaşlarının ilerlemesiyle irislerinin etrafı renk olarak açılır ve 3 yaşının ardından tamamıyla sarı renge kavuşur. Bu yaştan sonra bir gri papağanın yaşını belirlemek neredeyse imkânsızdır zira 3 yaşındaki bir gri papağan ile 30 yaşındaki bir gri papağanın görüntüsü hemen he men aynıdır.Yukarıda soldan sağa olmak üzere birkaç aylık, 1 yaşında. 2 yaşında ve 3 yaş ve üstü bir papağanın göz rengi gösterilmiştir.
Jakolar da kuyrukdan yaş tahmini:Göz genğinden sonra kuyruk genğinden yaş tahmininde buluna biliriz.
1 resimdeki 1 yaşına kadar olan jakonun resmidir.

Kırmızı kuyruk jakolarda kuyrugunda islenmiş gibi siyahlık olur jakonun yaşı ilerledikce siyahlık kaybolur.
2 resimdeki kuyruk resmide 1 le 3 yaş arası jakonun kuyruk görüntüsüdür.Jakonun kuyruğu canlı parlak kırmızı renkdedir.
3 resim de ise 3 yaşın üzerindeki jakonun görüntüsüdür yaş ilerledikce kuyruk rengi mat ve soluk bir renk alır.


Jakolarda Gağadan yaş tahminiJakolarda gağasınınnın yapısına görede yaş yahmini yapabilirsiniz
1 resimde genç bir jakonun gaga yapısı pürüzsüz parlak ve yıpranmamış.
2 resimde 3 yaş çivarı jakoda ise daha mat ufak tefek gaga yıpranması.
3 resimde çok mat bir gaga rengi ve oldukca yıpranmış bir gaga yapısı.


Jakolarda ayak dan yaş tahmini:1 resim daha 1 aylık ayak resmi
2 resim 1 yaşındaki jakonun ayak resmi.
3 resim 2-3 yaşlarındaki jakonun ayak resmi.
4 resim 3-4 yaşın üzerindeki jakoya ait resim.
Sevgili jako dostları bu belirtigimiz 4 ögeyi iyi bir mütaala ederek jakomuz hakkında yaş tahmininde daha sağlıklı şekilde yapabiliriz.


Gri papağanımın değişik yerlerinde kırmızı tüyler var?


Bazı gri papağanlarda bu durum görülmektedir. Hatta neredeyse tamamı kırmızı olanlara rastlanmaktadır. Bu durum genlerden kaynaklanmaktadır ve artık çok sıra dışı olmaktan çıkmıştır.


Gri papağanımın cinsiyetini nedir?


Bazı dış emarelerden tahminler yapılabilse de %100 doğru sonuç için DNA testi veya endoskopi gerekmektedir. Ülkemizde henüz yapılamayan DNA testi için birkaç adet göğüs tüyünün veya 2-3 adet kanat tüyünün posta yoluyla yurtdışına gönderilmesi gerekmektedir. Testin toplam maliyeti yaklaşık 40-50 Avro civarındadır. Maliyetin yüksek olması sebebiyle yetiştirmeyi düşünmeyen papağan severler için cinsiyet tahlili fuzuli bir harcama olarak görülebilir.
Endoskopi papağanın cinsiyetinin yanı sıra yaş ve üreme bilgilerini (yaş, kısırlık, yumurtlama sayısı vb.) de sağladığından daha avantajlıdır. Ancak ülkemizde bu konuda uzman veteriner hekimlerinin bulunmayışı bu yöntemin kullanımını imkânsız hale getirmektedir. Dış emarelerle cinsiyet tahmini aşağıdaki şekilde yapılmaktadır.
Dişi jakoların özellikle 4-5 cm. kadar olan kuyruk tüylerinin uç kısmında çok dikkatli bakıldığında fark edilebilen gümüşi bir renk vardır oysa erkek jakoların kuyrukları tamamen kırmızıdır. Yukarıda DNA testi ile dişi olduğu tespit edilen bir jakonun kuyruk tüyleri görülmektedir.


Erkeklerde yanakta bulunan renkli kavuniçi kısım daha parlaktır, ayrıca dişilerin kanatlarında siyah bir bant bulunmaktadır.

yükleniyor..